"Threesome/Trzy" w Nowym Teatrze
Na Małej Scenie Nowego Teatru już 7 września polska premiera spektaklu „Threesome/Trzy” w wykonaniu, choreografii i koncepcji Wojciecha Grudzińskiego, który w czerwcu wystawiono w Centre national de la danse w Paryżu, a w lipcu w ramach 41. Festival Belluard Bollwerk International we Fryburgu.
Grudziński dzieli przestrzeń taneczną z widmowym życiem postaci z przeszłości. Mierzy się z legendą. „Threesome/Trzy” to fantomowo-choreograficzne praktyki cruisingowe wprost przez biografie trzech legendarnych osób tańczących: Stanisława Szymańskiego, Wojciecha Wiesiołłowskiego i Gerarda Wilka. Wszyscy żyli w powojennej – komunistycznej Polsce. Dwóch w końcu wyemigrowało – jeden nigdy nie zdecydował się wyjechać. W jaki sposób ich ciała zostały zapamiętane? Jak uświadamiały i wyrażały swoją wrażliwość, w momencie pojawienia się na scenie? Jak dziś odzyskać i ucieleśnić te zmarginalizowane życiorysy? Jak stworzyć nieokiełznane, monstrualne, nielogiczne, cielesne archiwum queerowej przeszłości tak, aby nie zgubić ich unikalnego charakteru? Spektakl ma stać się okazją do przypomnienia/odbrązowienia pamięci o nich samych – o ich światach przeżywanych wtedy bez nas.
„Threesome/Trzy” to mglisty pośmiertny balet, wyparta spuścizna, reenactment, somatyczny rabunek i transformacja. „Threesome/Trzy”: Nie pozwól, by historia baletu i politycznego reżimu pochłonęła, czy wręcz pożarła ich biografie. Nie pozwól, by to, co narodowe zagarnęło oberka. Oddaj się innemu, by zniknąć i zaistnieć jeszcze bardziej.
Spektakl powstał we współpracy artystycznej z Igorem Cardellinim, wsparcia dramaturgicznego udzieliły Joanna Ostrowska i Klaudia Hartung-Wójciak, która jest również autorką tekstu. Kosultacji artystycznych udzielił Miguel Angel Melgares, kostiumy zaprojektowała Marta Szypulska, wideo opracował Rafał Dominik, a za reżyserię światła odpowiada Jacqueline Sobiszewski. Muzykę napisali Lubomir Grzelak i Wojtek Blecharz.