Nasz teatr logo

"Zmęczeni trzydziestoletni, czyli bal na Osobnej" w Klubie Komediowym

W sobotę, 14 grudnia 2024 roku w warszawskim Klubie Komediowym odbędzie się premiera spektaklu „Zmęczeni trzydziestoletni, czyli bal na Osobnej” w reżyserii Michała Sufina. Organizatorami wydarzenia są: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Klub Komediowy. Spektakl – realizowany jako ostatni element obchodów 70-lecia Studenckiego Teatru Satyryków – opowiada o kondycji i dylematach współczesnego pokolenia trzydziestolatków.
   – Tytułowi zmęczeni trzydziestoletni to pokolenie pod naciskiem – mówi reżyser – Pod naciskiem rynku, szalejącej cywilizacji szumu informacyjnego, rodziców, kredytów, oczekiwań społecznych, a w końcu – pod naciskiem napięć wewnątrznarodowych i wrzeszczących antagonizmów. I jak wiele zakrzyczanych dzieci swoich czasów, również Milleniak i Milleniakowa gniew swój tłumią, aż do granic apatii i przemęczenia. A że powinni być krwioobiegiem klasy średniej, to ta ich bierność rzutuje na całą, trzęsącą się od tarć i napięć, kamienicę „Na osobnej”.
   – Cieszymy się, że to właśnie premierą spektaklu w Klubie Komediowym możemy zakończyć tegoroczne obchody 70-lecia Studenckiego Teatru Satyryków, który przez lata działał w naszej dzielnicy – mówi burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens – Historia STS-u, który zapoczątkował wielki ruch teatru studenckiego zaraz po październikowej odwilży i przetarł szlaki dla innych alternatywnych grup artystycznych, to lekcja inteligenckiego oporu wobec absurdów rzeczywistości, poprawności i naszych wad. Pamięć o kabarecie i jego wielkich twórcach, takich jak chociażby Agnieszka Osiecka, Andrzej Jarecki, Olga Lipińska, Daniel Passent czy Sława Przybylska, inspiruje kolejne pokolenia. Działalność kultowego wśród warszawiaków Klubu Komediowego jest tego najlepszym dowodem. Twórczość STS-u to także dzieło niedawno zmarłego wybitnego satyryka Stanisława Tyma.
   „Zmęczeni trzydziestoletni” to w założeniu komedia poświęcona aktualnym problemom pokolenia millenialsów, które uwikłane w zobowiązania rodzinne i pracownicze, próbuje pogodzić normy społeczne z potrzebą wylogowania się ze wszechogarniającego systemu nagród, kar i pielęgnowania wizerunku. Spektakl nawiązuje do gatunku rewii satyrycznej. 
   Na scenie wystąpią: Wiktoria Wolańska, Lidia Sadowa, Mateusz Lewandowski, Jakub Wons i Małgorzata Mikołajczak. Scenografię, kostiumy i rekwizyty przygotowała Kornelia Dzikowska, muzykę napisał Radek Łukasiewicz, autorem plakatu zaś jest Michał Jońca.

#naszteatr #premiera #teatr #kultura #klubkomediowy @klubkomediowy @dz.srodmiescie @michalsufin @wiktoria.wolanska @lidia_sadowa @kubawons @mikolajczakmalgorzata @korneliadzikowska @radexlukasiewicz @michaljonca