"O tym można rozmawiać tylko z królikami" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze
W ostatni przedświąteczny weekend Lubuski Teatr w Zielonej Górze serdecznie zaprasza na premierę pięknej, wzruszającej opowieści, opartej na książce szwedzkiej autorki Anny Höglund "O tym można rozmawiać tylko z królikami" w reżyserii i adaptacji Piotra Soroki.
To historia o nastoletnim chłopcu, który czuje się inny ze względu na swoją wrażliwość, jest nierozumiany, zagubiony, samotny - i w rodzinie, i wśród rówieśników.
Dzieląc się swoimi refleksjami, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim tak naprawdę jest. Balansuje pomiędzy pragnieniem akceptacji i przynależenia do grupy, a poczuciem wyobcowania i potrzebą odrębności. Trzynastoletni bohater nie utożsamia się ze swoimi rówieśnikami, nie czuje z nimi więzi, według niego inność wyklucza go z grona znajomych. Chłopiec nie boi się nazwać trudnych emocji, ale też pokazuje, że nie muszą być one ostateczne. Mając poczucie, że każdy jest dla siebie największym wrogiem, z biegiem czasu odkrywa, że jeśli wszystko jest jednocześnie swoim przeciwieństwem, to każdy może być też dla siebie najlepszym przyjacielem.
"Chciałbym sprawić, żeby ten spektakl był bliski nastoletnim osobom, – mówi reżyser Piotr Soroka - które właśnie teraz są w okresie dojrzewania, dorastania, między 13 a 18 rokiem życia, chociaż tutaj też bardzo zależy mi na tym, żeby nie tylko osoby, które są nastolatkami, ale również osoby dorosłe, mogły przyjść i nie mieć poczucia "straconego czasu". Jak mówi sama autorka "O tym można rozmawiać tylko z królikami" - Anna Höglund - jest to książka dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek w życiu czuli się inni. Prawdopodobnie wszyscy spotykamy się z tym, że gdzieś nie pasujemy z jakiegoś powodu. Każdy z nas takie doświadczenie przechodził. (...) Być może te osoby, które przyjdą na premierę, czy potem na spektakl, w jakiś sposób będą mogły się utożsamić, a nawet w jakimś sensie poczują ulgę (...)Anna Höglund w swojej opowieści zostawia nas z happy endem. Spektakl też jest o tym, że czas dorastania kiedyś się kończy. Będzie lepiej, będzie łatwiej. Trochę idąc za tym, co mówi najcieplejsza postać ze spektaklu - Dziadek: "Im więcej masz lat, tym jest lepiej. Bo masz to doświadczenie i możesz z niego skorzystać.”
Wystąpią: Paweł Wydrzyński, Marta Frąckowiak, Jakub Mikołajczak, Jerzy Kaczmarowski, Joanna Wąż, Katarzyna Kawalec i Robert Kuraś. Dramaturgię spektaklu opracowała Agnieszka Charkot, scenografię przygotowała Agnieszka Zdonek, zaś muzykę skomponował Szymon Tomczyk. Za reżyserię świateł odpowiada Alicja Pietrucka, a za projekcje - Klaudia Kasperska.
#naszteatr #premiera #teatr #kultura #lubuskiteatr @lubuski_teatr @wydrzynskipawel @kubuchny @joanna.waz @kurasrobert @pietruckaalicja @jestkasperska