Nasz teatr logo

"Seks, hajs i głód" w Narodowym Starym Teatrze

18 stycznia w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie Luk Perceval pokaże premierowo już swoją trzecią polską realizację. Przedstawienie „Seks, hajs i głód” to rodzinna kronika na podstawie cyklu powieściowego Emila Zoli „Les Rougon-Macquartowie”.
   Luk Perceval, reżyser „3SIÓSTR” i „Pewnego długiego dnia” wraca na scenę Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Tym razem przygotuje adaptację monumentalnego cyklu powieści „Les Rougon-Macquart” autorstwa Emile’a Zoli, jednego z najsłynniejszych pisarzy francuskich. Autor opisał w 20 tomach losy jednej fikcyjnej rodziny Rougon‑ Macquartów, bohaterami czyniąc biznesmanów, ekspedientki, rewolucjonistów, prostytutki, górników czy lekarki. Każdy członek/ członkini rodziny mierzy się z tym, co poprzednie pokolenie przekazało mu/jej w spadku: biedą, alkoholizmem, szaleństwem, ambicją, talentem artystycznym. Jednocześnie pozostaje pod wpływem rzeczywistości, w jakiej funkcjonuje.
   Zola przedstawił w cyklu głębokie zmiany społeczne i gospodarcze końca XIX wieku, tworząc poruszające historie o chciwości, pożądaniu, poszukiwaniu szczęścia, miłości i lepszego życia.
   W swojej adaptacji słynnej sagi Luk Perceval na nowo zada postawione przez Zolę pytania: co determinuje rozwój ludzkości? Skąd przybywamy? Jak staliśmy się ludźmi, którymi jesteśmy dzisiaj? Czy ludzkość może stać się „lepsza”? W religii buddyjskiej nasze czyny mają wpływ na otaczający nas świat, dlatego każdy z nas jest odpowiedzialny za życie, szczęście i cierpienie zarówno swojej duszy i jej kolejnych wcieleń, jak i innych ludzi. Ten mechanizm określa się pojęciem karmy.
   W obsadzie: Anna Dymna, Roman Gancarczyk, Magdalena Grąziowska, Ewa Kaim, Aleksandra Nowosadko, Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki. Scenografię opracowała Annette Kurz, kostiumy zaprojektowała Annelies Vanlaere, a światło reżyseruje Mark Van Denesse. Choreografię przygotował Ted Stoffer, muzykę zaś skomponowała Justyna Skoczek.
   Spektakl powstaje w ramach projektu partnerskiego Polski teatr – Europa, współtworzonego przez Narodowy Stary Teatr i Instytut Adama Mickiewicza.

Fot. Marek Lasyk/Reporter, Jan Graczyński/East News

#premiera #naszteatr #teatr #spektakl #kultura #staryteatr #sekshajsigłód @stary_teatr @lukpercevalandco @anadymnaoficjalnie @romangancarczyk @____lulu___brown @novvosadek